22 350 77 07
kontakt@anchemplus.pl

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Wirowanie to proces służący do przeprowadzenia szczegółowej analizy nie tylko z zakresu biochemii, ale także biologii molekularnej, komórkowej oraz chemii. Proces ten znalazł bardzo szerokie zastosowanie w różnego typu laboratoriach, w tym przede wszystkim klinicznych. Do przeprowadzenia dokładnej analizy potrzebujemy wirówki laboratoryjnej, czyli urządzenia, które pozwoli nam przeprowadzić badanie.

Wirówka laboratoryjna to urządzenie, które ma za zadanie rozdzielić poszczególne składniki mieszaniny. Jej budowa jest bardzo prosta, gdyż w jej skład wchodzi komora wirowania, w której umieszczane są odpowiednio próbki do przebadania oraz pokrywa blokująca. Procesowi wirowania poddawane są nie tylko ciecze (różne gęstości), ale również zawiesiny ciał stałych w płynach. Po zakończeniu procesu wirowania substancja w próbówce, która była przeznaczona do badania, zostaje rozbita na poszczególne składniki.

Działanie wirówki to czysta fizyka

W wirówkach laboratoryjnych bęben wprawiany jest w bardzo szybki ruch obrotowy, a siła odśrodkowa znacznie przewyższa działanie siły grawitacji. Co nam to daje? Otóż dzięki temu szybkość sedymentacji zwiększa się, czyli dochodzi do szybszego osadzania się substancji o różnej gęstości.

W efekcie nasza próbka zostaje podzielona na różne gęstości, a to ułatwia nam rozdzielenie jej na substancje składowe. Szybkość procesu uzależniona jest od prędkości obrotowej urządzenia. Im jest ona wyższa, tym szybciej zostanie przeprowadzony proces odwirowania próbki.

Coraz wyższe standardy

Nowsze wirówki laboratoryjne posiadają już cyfrowe wyświetlacze, dzięki którym widzimy, na jakim etapie procesu jesteśmy oraz ile czasu pozostało do jego zakończenia. Nowsze modele posiadają również zabezpieczenie pokrywy. Dlaczego to ułatwia nam pracę? Otóż podczas wirowania nie wydostaje się nic na zewnątrz, a próbka jest w pełni zabezpieczona przed uszkodzeniem.

Urządzenia posiadają również funkcję, dzięki której podczas braku zamknięcia szczelnego pokrywy nie dojdzie do ich uruchomienia. Mamy również możliwość ustawienia opóźnionego czasu startu pracy urządzenia. Dodatkowo nowoczesny design oraz zgrabne gabaryty urządzenia zwiększają jego atuty wizualne i funkcjonalne. Ponadto takie detale jak przyssawki przy nóżkach uniemożliwiają przesuwanie się urządzenia po blacie podczas jego pracy.

Zastosowanie wirówek laboratoryjnych

Z wirówek korzystają nie tylko laboratoria medyczne, ale także chemiczne czy weterynaryjne. Sprzęt ten jest niezastąpiony w tych branżach. To szczegółowe badania z zakresu chemii, biochemii, biologii molekularnej oraz komórkowej. Zastosowań wirówek jest naprawdę wiele, dlatego producenci tych sprzętów ciągle je ulepszają, by ich użytkowanie było jeszcze bardziej komfortowe, a wyniki jak najbardziej wiarygodne. Mamy wiele modeli wirówek laboratoryjnych, które różnią się od siebie parametrami, wielkością, wyglądem zewnętrznym oraz szybkością przeprowadzanej analizy.