Wybór właściwego sprzętu do laboratorium i dodatkowych elementów wyposażenia jest długofalową inwestycją. Dlatego wybór ten musi zostać drobiazgowo i mądrze przemyślany. Z pomocą przychodzą opublikowane wskazówki na naszym firmowym blogu. Zapraszamy serdecznie!
Aparatura do laboratorium i wyposażenie dodatkowe – na co uważać przy zakupie?
Normy ISO, DLP I GLP, dlaczego warto na nich polegać przy poszukiwaniu sprzętu?
„Dobra praktyka laboratoryjna” mówi jasno: należy wybierać sprzęt laboratoryjny, który spełnia normy systemu zarządzania jakością ISO (np. certyfikat ISO 9001:2000) oraz standardy definiowane przez polskie wytyczne DLP i europejskie przepisy GLP.
Kilkanaście słów więcej o samym CE
Każdy sprzęt medyczny musi być zgodny z rodzajem przeprowadzanych badań. Nie mniej jednak placówki badawcze nie mają z góry narzuconego – obowiązku stosowania sprzętu sygnowanego CE (Conformite Europenne- wyznacznik wysokiej jakości produktów). Według medycznego prawa normalizującego – funkcjonujące laboratoria są zobowiązane do korzystania z metodyk diagnostycznych ściśle dostosowanych do zaleceń producentów.
Co dalej?
Po wstępnym ustaleniu parametrów technicznych przychodzi czas na zestawienie konkretnych ofert. Podczas wyboru warto mieć na uwadze czy dana aparatura pochodzi od sprawdzonego producenta takiego jak np. Restek, Hamilton, Macherey-Nagel. Dokładnie sprawdzajmy, czy dana aparatura spełnia nasze oczekiwania. Sprawdzone rozwiązania pozwolą nam otrzymać dokładniejsze wyniki badań z analizowanych próbek.
Bezpieczeństwo i komfort użytkowania w budżecie dopiętym na ostatni guzik
Obecnie rynek rodzimy, jak i zagraniczny daje wszechstronny dostęp do najnowocześniejszych technologii tworzonych z najwyższej jakości materiałów. Kluczowymi są tutaj rozwiązania analityczne wzajemnie się uzupełniające w kreowaniu przyjaznych i komfortowych warunków pracy względem człowieka i środowiska naturalnego.
WAŻNE!: Pamiętajmy, by gruntownie przemyśleć specyfikację przestrzenną miejsca, w którym nasi pracownicy będą prowadzili rozmaite czynności w zakresie diagnostyki. Musimy również wiedzieć, że inne wyposażenie sprawdzi się w placówce chemiczno-biologicznej, a inne w laboratorium szpitalnym, pomiarowym bądź przemysłowym. Wysokiej klasy sprzęt laboratoryjny i jego wyposażenie nie muszą kosztować fortuny. Bez pozostawania kwestii finansowej na lodzie, warto byśmy na początku ustalili, jakim realnie budżetem dysponujemy.
Gdzie i u kogo szukać korzystnych propozycji?
Rekomendujemy Państwu sprawdzenie naszej oferty w zakładce Sklep na naszej stronie internetowej. Warto zaznaczyć, że oferujemy atrakcyjne promocje i doradztwo w wyborze. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 22 350 77 07, aby uzyskać szczegółowe informacje i ofertę indywidualną.
Radzimy zaopatrywać się w sprzęt medyczny i akcesoria do niego u autoryzowanych dystrybutorów, którzy mają własny serwis świadczący naprawy gwarancyjne oraz pogwarancyjne.
Bez ergonomii ani rusz!
Nie możemy zapominać też o ergonomii laboratoryjnej. Jej aspekt ma przeogromny wpływ na zdrowie zatrudnionych pracowników. Przemyślana pod wieloma względami konstrukcja urządzeń podczas pracy przeciwdziała nadmiernym przeciążeniom stawów, mięśni szkieletowych i kości. Dolegliwości te objawiają się narastającym bólem w kończynach górnych i dolnych.