22 350 77 07
kontakt@anchemplus.pl

Jak dbać o sprzęt laboratoryjny?

Sprzęt laboratoryjny to podstawa pracy każdej placówki naukowej. Musi być odpowiednio dobrany do profilu działalności danego laboratorium, oraz często posiadać właściwe certyfikaty. Laboratorium to bez wątpienia miejsce w którym panujące warunki powinny być zawsze sterylne. Ze względu na przeprowadzane tam różnego rodzaju ważne badania i eksperymenty również sprzęt powinien być utrzymywany w najwyższej czystości. Każde nawet najmniejsze zanieczyszczenie może negatywnie wpłynąć na wynik badania. Odczyt może wyjść nieprawidłowy co oczywiście będzie niosło za sobą różnego rodzaju konsekwencje.

Jak więc dbać o sprzęt laboratoryjny?

Poniżej przedstawimy standardy jakie powinny zostać zachowane w laboratorium tak, aby naczynia i aparatura spełniały prawidłowo swoje funkcje.

Oczywiście cały sprzęt laboratoryjny przechowywany powinien być w specjalnych zamykanych i szczelnych szafkach. W taki sposób wszystkie naczynia, pipety czy strzykawki po odpowiednim czyszczeniu będą zabezpieczone przed kurzem, oraz innymi zanieczyszczeniami. Do czyszczenia sprzętu laboratoryjnego używamy w zależności od zakończonych badań wody destylowanej o naturalnym pH, niskoalkaicznych środków myjących, dezynfekujących, rozcieńczonych kwasów lub wody utlenionej. Bardzo ważne aby za każdym razem po umyciu naczyń starannie je wytrzeć.

Cała woda musi zostać usunięta. Nawet niewielka ilość wody gdy wyschnie wewnątrz naczynia może zakłócić przebieg kolejnego badania, gdyż woda posiada różne związki chemiczne. Jeżeli chodzi natomiast o sprzęt typu generator gazu lub inne niezbędne urządzenia wykorzystywane w pracach laboratoryjnych warto oczywiście co kilka lub co kilkanaście tygodni oddać je do specjalistycznej firmy. Firma tego typu skontroluje poprawność działania danego sprzętu, oraz przeprowadzi niezbędne prace konserwacyjne. Tylko stosując tego typu zasady można mieć pewność, że wszystko w laboratorium będzie przebiegać bez zakłóceń, a wyniki badań i eksperymentów zawsze będą mieć prawidłowe wyniki.

Podsumowanie

Sprzęt laboratoryjny to szereg przedmiotów i urządzeń, które muszą być zawsze odpowiednio czyste i sprawne. Należy o nie dbać w należyty sposób i każdorazowo na zakończenie pracy dokładnie sprawdzać czy wszystko zostało prawidłowo zabezpieczone. Jak opisaliśmy powyżej po zakończeniu danego eksperymentu, lub badania do wyczyszczenia sprzętu laboratoryjnego trzeba użyć właściwych środków czyszczących. Zaleca się mycie użytych naczyń zaraz po zakończeniu czynności, ponieważ w tedy dokładnie wiadomo co było w środku. Zdecydowanie ułatwia to proces czyszczenia, gdyż mamy pewność jakiego środka myjącego powinniśmy użyć. Jeżeli sprzątanie zostawimy na koniec pracy, to cały proces może się znacznie wydłużyć. Po umyciu dokładnie osuszamy sprzęt unikając ręczników papierowych jak i wszystkich innych materiałów które mogą zostawiać włókienka. Czysty sprzęt zamykamy w przeznaczonych do tego szafkach.