22 350 77 07
kontakt@anchemplus.pl

Do czego służą filtry strzykawkowe?

Filtry strzykawkowe to część wielu urządzeń laboratoryjnych, w przypadku których kluczowe znaczenie ma uzyskanie dokładnego filtratu. Powszechnie używa się ich w laboratoriach.

Filtr strzykawkowy i jego membrana

Membrana filtra strzykawkowego to jego najważniejszy element, decydujący o efektywności jego pracy. Na membranie zatrzymują się wszelkie zanieczyszczenia wychwycone w procesie filtracji. Średnica porów membrany może być bardzo zróżnicowana, począwszy od 0,1 mikrona, aż do 8,0 mikronów. Membrany mogą być wykonane z różnych materiałów, między innymi włókien szklanych, kwarcowych, celulozy, PTFE, czy nylonu. Wielkość porów i rodzaj materiału, z którego jest wykonana membrana, powinny stanowić kluczowe kryterium jej wyboru do konkretnego zastosowania. Im dokładniejszą filtrację chcemy uzyskać, tym mniejsze powinny być pory membrany, ponieważ dzięki temu umożliwią wychwycenie mniejszych cząstek zanieczyszczeń. Należy również zwrócić uwagę na to, czy membrana nie jest cytotoksyczna i nie hamuje rozwoju mikroorganizmów, ponieważ mogłoby to prowadzić do przekłamywania wyników niektórych badań, a w niektórych przypadkach nawet zupełnie uniemożliwić ich przeprowadzenie.

Gdzie montuje się filtry strzykawkowe?

Tego rodzaju filtry jak sama nazwa wskazuje, zazwyczaj umieszcza się po prostu na końcówkach strzykawek. Mogą również stanowić część bardziej zaawansowanej konstrukcji, na przykład przy przyłączach do mierników gazów. Dzięki dostępności filtrów z różnymi końcówkami, bez problemu można montować ja na różnych urządzeniach laboratoryjnych, zgodnie z konkretnym przeznaczeniem.

Do czego używa się filtrów strzykawkowych?

Filtry strzykawkowe służą do dokładnego filtrowania różnego rodzaju substancji, zarówno w postaci ciekłej, jak i gazowej. Filtrat uzyskany z ich zastosowaniem jest bardzo czysty, wolny od większości zanieczyszczeń, co umożliwia wykorzystanie go do zaawansowanych technik analitycznych. Filtr umożliwia również wychwycenie cząstek stałych z badanych próbek. W praktyce filtrów tego typu używa się w badaniach i analizach laboratoryjnych, których cele mogą być bardzo zróżnicowane. Do najpopularniejszych z nich należą chromatografia jonowa, chromatografia cieczowa i gazowa, analiza śladowa materii i filtracja roztworów koloidalnych. Filtry mogą służyć zarówno do przygotowywania próbek wybranych substancji, jak i do filtracji rozpuszczalników.

Dlaczego warto wybrać filtry strzykawkowe?

Poza możliwością uzyskania bardzo dokładnych filtratów stosowanie filtrów strzykawkowych ma również szereg innych korzyści. Zwiększa dokładność i wiarygodność badań, co umożliwia uzyskiwanie bardziej powtarzalnych wyników. Wydłuża żywotność sprzętu laboratoryjnego, dzięki mniejszej ilości zanieczyszczeń, które do niego docierają. W praktyce oznacza to również niższe koszty eksploatacyjne. Nic zatem dziwnego, że w wielu laboratoriach filtry tego typu stanowią nieodzowny element ich wyposażenia, niezbędny przy ich codziennej pracy.

Sprawdź naszą ofertę filtrów strzykawkowych: https://anchemplus.pl/akcesoria/filtry-strzykawkowe/